Charakterystyka quadów

quad

Od kilku lat w Polsce przybywa zwolenników i miłośników offroadowych pojazdów, między innymi quadów, popularnych zarówno wśród fanów sportu jak i turystów, pragnących odwiedzać malownicze zakątki na terenowych quadach.

Ze względu na nieustannie rosnące zainteresowanie quadami, producenci proponują kilka rodzajów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wyróżnić zatem można pojazdy stricte terenowe i przeprawowe, jak i rekreacyjne lub sportowe czy nawet wyścigowe. Popularne quady znajdują obecnie zastosowanie także w rolnictwie i ratownictwie górskim. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż podstawową zaletą modeli przeprawowych są znaczne umiejętności trakcyjne.

Quady dzieli się również ze względu na wiek osób, dla których są przeznaczone. Jak ogólnie wiadomo, tego typu pojazdami mogą poruszać się zarówno dorośli, posiadający prawo jazdy kategorii A lub B, ale także młodzież i dzieci. Nie ulega jednak wątpliwości, iż maszyny te, podobnie jak wszelkie inne otwarte pojazdy mogą niekiedy okazać się niebezpiecznymi, dlatego też ważną kwestią jest odpowiednia dbałość o bezpieczeństwo użytkowników.

Te małe, 4-, 6- lub 8-kołowe pojazdy nie posiadające w ogóle kabiny kierowcy idealnie nadają się do jazdy po nieutwardzonych, polnych lub leśnych drogach. Wskazuje już na to sama angielska nazwa (all-terrain vehicle, w skrócie ATV). W odróżnieniu od lekkich, niewielkich skuterów i miejskich motorków, o wiele lepiej sprawdzają się trudnych warunkach geograficznych i atmosferycznych.

Należy zauważyć, iż quady nie są bardzo drogimi pojazdami. Za średniej klasy maszynę zapłacimy około tysiąca złotych. Oczywiście, im bardziej zaawansowany model, im lepiej przystosowany do specyficznych warunków, tym jego cena będzie wyższa. Jednakże nawet najlepsze quady cenowo nie przekraczają progu mniej więcej dwóch i pół tysiąca złotych. Nieco więcej przyjdzie nam z kolei zapłacić a dobrej klasy miejski skuter. Najpopularniejsze modele to koszt około 2500-2700 złotych.

Źródła:
www.supersprint.com.pl