Polski Fiat

fiatWiele osób mylnie określa Fiata jako Polską firmę. Faktycznie, w Polsce znajdują się fabryki Fiata jednak główna siedziba firmy znajduje się we Włoszech. Największa fabryka Fiata znajduje się w Bielsku-Białej. Włoska firma Fiat posiada swoją główną siedzibę w Turynie. Została założona 11 lipca 1899 roku. Firma znana jest na całym świecie z produkcji swoich samochodów osobowych oraz dostawczych, które cieszą się niezawodnością oraz niską ceną. Na pewno fiat Polakom kojarzy się z niepowtarzalnym i niestety nie produkowanym już „maluchem”. Model 126p podbił serca polaków swoją prostotą, wyglądem oraz funkcjonalnością. Swoją premierę popularny „maluch” miał w 1972 roku. Ostatni model zjechał z taśm produkcyjnych 22 września 2000r. Model 126p był najdłużej produkowany w Polskich fabrykach, ze względu na sentyment polaków do tego samochodu. Chociaż był mały, nie miał ogromnej mocy to zdobył tak wielką popularność. Wielu uważało, że ten samochód posiada duszę oraz swój niepowtarzalny styl.

Warto wiedzieć, że fiaty montowano również w Warszawie, Bielsku-Białej i Tychach. Z ciekawostek istotne jest to, że marka zajmowała się nie tylko produkcją samochodów, ale i autobusów, ciągników i innych maszyn rolniczych, silników, a nawet – samolotów.

Marka „Polski Fiat” przestała funkcjonować jako niezależna marka samochodów. Polski Fiat był dawniej polską marką powstałą w wyniku współpracy między Polską a Fiatem. W 1992 roku, produkcję samochodów pod marką Polski Fiat zakończono, a fabryka w Tychach, gdzie były produkowane samochody tej marki, przeszła pod kontrolę Fiata.

Obecnie Fiat kontynuuje produkcję swoich samochodów, ale jako włoska marka. Wiele modeli Fiata jest sprzedawanych na całym świecie, w tym także w Polsce. Jednak marka „Polski Fiat” w swojej pierwotnej formie nie jest już aktywna.

Warto jednak zauważyć, że sytuacja na rynku motoryzacyjnym może ulec zmianie, dlatego zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje w celu potwierdzenia aktualnego statusu marki Fiat na rynku polskim i globalnym.