Opel

opelOpel to niemiecka firma, która zajmuje się produkcją samochodów osobowych. Firma została założona w 1862 roku. Pierwsza siedziba przedsiębiorstwa znajdowała się Hesji. Na początku Opel nie zajmował się produkcją samochodów.

Historia Opla była bogata w rozwijanie różnych modeli samochodów. Przez wiele dziesięcioleci Opel był znany z produkcji popularnych i cenowo przystępnych modeli, takich jak Opel Kadett, Astra, Corsa czy Insignia. W latach 70. XX wieku Opel Kadett był jednym z najlepiej sprzedających się samochodów w Europie.

Spod skrzydeł firmy wychodziły rowery oraz maszyny do szycia, które nie wiele miały wspólnego z dwuśladami. Dopiero po trzydziestu pięciu latach istnienia firmy, Opel zdecydował się wypuszczać ze swoich taśm produkcyjnych samochody osobowe. W 1929 roku Opel został sprzedany amerykańskiemu gigantowi General Motors. Obecnie Opel zaraz po Mercedesie pod względem wielkości jest drugą firmą niemiecką, zajmującą się produkcją samochodów osobowych. W Polsce znajduje się jedna fabryka Opla. Mowa tutaj o fabryce w Gliwicach, która zajmuje się produkowaniem dwóch modeli, Zafiry oraz Astry III. Pozostałe modele Opla produkowane są w fabrykach na terenie Niemiec. Ciekawostką jest fakt, iż Opel na świecie sprzedawany jest pod wieloma różnymi nazwami. Zaczynając od Vauxhalla z Wielkiej Brytanii a kończąc na Cadillacu, który jest bardzo popularny w Ameryce.

Od 2017 roku Opel przeszedł znaczącą zmianę, gdy grupa PSA Group stała się jego właścicielem. Odpowiednio odświeżono ofertę modelową, a marka skupiła się na wytwarzaniu elektrycznych i hybrydowych pojazdów, aby dostosować się do zmieniających się trendów rynkowych i unijnych regulacji dotyczących emisji spalin.

Opel kontynuuje swoją działalność jako znany producent samochodów w Europie, oferując różnorodne modele dla różnych segmentów rynku. Ich oferta obejmuje kompaktowe modele miejskie, hatchbacki, kombi, SUV-y i inne. Wciąż pozostaje jedną z popularnych marek samochodowych w Europie.

Warto jednak zauważyć, że jak w przypadku innych marek samochodowych, informacje na temat Opla mogą ulec zmianie w związku z ewolucją rynku motoryzacyjnego i strategicznymi decyzjami podejmowanymi przez grupę Stellantis. Zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje na temat marki Opel w celu uzyskania aktualnych danych.